Budova opery

Sydney - budova operyNejvýznamnější budovou v Sydney je bezesporu budova opery, The Sydney Opera House. Tuto stavbu si každoročně jezdí prohlídnout miliony turistů. Jejich primárním důvodem přitom není představení opery, ale samotná budova. Jedná se opravdu o velmi originální stavbu, jejíž návštěvu byste si během své dovolené v Sydney určitě neměli nechat ujít.

Tato opera je skutečným architektonickým skvostem. Najdete ji v severní části centra města v Jacksonově zálivu na výběžku Circular Quay a i když se může na fotkách jevit jako velká budova, ve skutečnosti je docela malá. Asi nejzajímavější je na celé stavbě střecha, která je složená z mnoha částí a podle zapadajícího slunce mění své zbarvení. Celá budova má tvar připomínající plachetnici, která se chystá vplout do přístavu.

Budova opery je dílem dánského architekta Jorna Utzona. Se stavbou opery se začalo v roce 1959 a dostavěna byla teprve v roce 1973. Stavba se neustále prodlužovala kvůli změnám v původních plánech. Bohužel tyto změny byly spíš ke škodě a interiéry tak nebyly vždy zcela vyhovující potřebám opery. Dost podstatné změny byli i v rozpočtu. Původní částka 7 mil. AUD se nakonec vyšplhala až k 102 mil. AUD.

I proto architekt Utzon rezignoval a stavbu opery, hlavně interiérů, museli dokončit australští architekti. Bohužel jejich interiéry nejsou tak dech beroucí, jako ty původní. I přes všechny nedostatky byla budova v roce 2005 zařazena na seznam australského kulturního dědictví a o dva roky později dokonce i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyberte si z aktuální nabídky zájezdů do Sydney!

Úchvatný pohled je na budovu opery během konání červnového festivalu kultury, světel a hudby Vivid Festival. V této době je totiž opera nasvícená laserovými paprsky s tygrovaným vzorem nebo s aboriginskými motivy. Na prohlídku opery, za kterou zaplatíte okolo 20 AUD, spolu s návštěvou výstavy věnované její výstavě, také za 20 AUD, byste si měli vyčlenit ve vašem programu celý den. Pokud vám zbude čas, můžete se ještě vydat na procházku po mostě The Harbour Bridge.

Nebo si rezervujte letenku za úžasnou cenu!

© Copyright 2021 | Sydney (Austrálie) | www.esydney.cz
Provozuje: TravelBees.cz